To był ostatni spływ „Łazików”. T. Witkowski: Napisaliśmy swój rozdział w historii

KACZORY. Niedawno odbyły się dwie ostatnie imprezy kaczorskich Łazików. Pierwszą z nich była 5-dniowa wycieczka w Karkonosze, a drugą spływ kajakowy z cyklu „Szlakami Jana Pawła II”.

Uczniowie z koła turystycznego przy kaczorskim gimnazjum poznawali „Góry Olbrzymów”, zarówno z perspektywy turystycznych szlaków, jak i poprzez zwiedzanie najciekawszych miejsc. Dwanaście dni później przyszedł czas na 3-dniowy spływ kajakowy  Rurzycą i biwak we Wrzosach. Była to już VI edycja popularnej imprezy z cyklu „Szlakami Jana Pawła II”.
Pierwszego dnia uczniowie spłynęli blisko dziesięciokilometrowym odcinkiem Rurzycy, od Trzebieszek do Wrzosów. Na całej trasie towarzyszyła im krystalicznie czysta woda, bujna zieleń i brak osad ludzkich. Połączone rzeką trzy długie jeziora wymagały większego zaangażowania się w machanie wiosłami. Przed metą tradycyjnie zatrzymali się przy Krzyżu Papieskim. Upamiętnia on ostatni biwak i pobyt na kajakach kardynała Karola Wojtyły, na trzy miesiące przed historycznym konklawe. Charakterystyczna, pochylona ku wodzie sosna przetrwała do dziś. Namioty zostały rozbite tam, gdzie zawsze, czyli w stanicy we Wrzosach nad Jeziorem Krępsko Średnie. Drugiego dnia Łazików czekało kolejne kilkanaście kilometrów spływu, od Wrzosów do Krępska. Urozmaiceniem były przeszkody w postaci powalonych drzew oraz przenoski. Sama trasa okazała się równie malownicza jak w dniu poprzednim, z mostami i tunelami nad rzeką. Trzeciego a zarazem ostatniego dnia wszyscy niespiesznie żegnali się z Wrzosami wiedząc, że to już koniec i tego i wszystkich innych wyjazdów…– Tak oto dobiegła końca działalność kaczorskich Łazików – mówi Tomasz Witkowski, opiekun kaczorskich Łazików. – Przez 19 lat uczniowie gimnazjum uczestniczyli w 66 imprezach szkolnego Koła Turystycznego. Do historii przechodzą górskie rajdy, kajakowe spływy oraz autokarowe wycieczki, na których spędzili oni aż 242 dni. Z tej okazji dziękuję Wszystkim tym, którzy w różny sposób taką działalność wspierali. Dyrekcji, nauczycielom, rodzicom. Dziękuję Uczestnikom wyjazdów, który swoją postawą stwarzali miłą atmosferę i ich bezpieczny przebieg, wypełniony dydaktycznymi i wychowawczymi treściami. Patron gimnazjum św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że turystyce zawdzięcza wiele dobrych chwil w swoim życiu. Mam nadzieję, że podobnie może stwierdzić szerokie grono kaczorskich Łazików. Cała masa wspomnień, poznanych miejsc i ludzi, zapalonych ognisk, niespodziewanych przygód i nawiązanych przyjaźni. Bez zbędnej skromności można stwierdzić, że Koło Turystyczne „Łaziki” Kaczory napisało swój rozdział w historii turystyki szkolnej w Polsce. Warto było! Nie jest tajemnicą, że „Łaziki” pozostają na terenie Gminy Kaczory, a tylko przenoszą się w inne miejsce…

2 komentarze do

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *