Gdzie sacrum, a gdzie profanum?

Gdzie sacrum, a gdzie profanum?

W Polsce, co widać gołym okiem, mamy sojusz tronu i ołtarza. Relacje Kościoła z rządem PiS są tak ścisłe, że abp Stanisław Gądecki zachwycał się niedawno: „Nastąpił ogromny przełom. Po wojnie nie było jeszcze takiego zjednoczenia państwa i Kościoła”. I rzeczywiście: finansowanie Świątyni Opatrzności Bożej, sakralizowanie każdej uroczystości państwowej, finansowanie religii w szkole, dotacje dla „dzieł” o. Tadeusza Rydzyka – wszystko to dowodzi, że państwo polskie hojniej niż kiedykolwiek w przeszłości wspiera KK. Trudno więc dziwić się, że, bp Józef Wysocki nazywa premier Beatę Szydło i prezydenta Andrzeja Dudę „darem od Boga”.

*

Od początku rządów PiS także w polskim parlamencie mamy prawdziwy wysyp inicjatyw, które mają pokazywać przywiązanie polityków PiS do wiary. Posłanka Anna Sobecka przeforsowała niedawno projekt uchwały w sprawie uczczenia 100 rocznicy objawień fatimskich. Posłowie oddali cześć pamięci św. Brata Alberta Chmielowskiego w setną rocznicę jego śmierci oraz uczcili błogosławionego kapucyna Honorata Koźmińskiego. Obaj zostali także ustanowieni patronami 2017 roku. Wcześniej sejm przegłosował, że „Jezus Chrystus będzie Królem i Panem Polski”. Posłowie postanowili też, że rok 2017 – zamiast Bolesława Leśmiana – będzie rokiem „300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej”.

To dzięki modlitwie polityków PiS do tego obrazu – jak tłumaczył Antoni Macierewicz w Telewizji Trwam – „opozycja zakończyła głośny protest na Wiejskiej”.

*

Takie postępowanie władz centralnych państwa ma odzwierciedlenie „w terenie”. Pierwsze było Pomorze – tam w 2016 r. powołano kapelana służby cywilnej ks. Jerzego Więcka. Mianował go abp Sławoj Leszek Głódź, ale wniosek złożył PiS-owski wojewoda Dariusz Drelich Putty link download , który pasterza administracji publicznej powitał osobiście bukietem kwiatów.

Od 2017 r. etat w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku ma ksiądz Tomasz Duszkiewicz. który w TV Trwam potrafi z uśmiechem opowiadać, że ekologiczne organizacje Greenpeace i WWF to „sekty i dzieło szatana”. To nie pierwszy akt oddanie się leśników w ręce KK. Od czasów pierwszego PiS-u, od dziesięciu lat, po nadleśnictwach zalegają … modlitewniki, w których znaleźć można m.in. modlitwę za dyrektorów lasów i nadleśniczych.

Od lutego 2017 r. również spółka skarbu, Grupa Lotos ma swojego duszpasterza. Jest nim ks. kanonik Grzegorz Stolczyk, mianowany na to stanowisko przez  arcybiskupa Sławoja Leszeka Głódzia. Kilka miesięcy wcześniej tenże arcybiskup zawierzył spółkę Energa opatrzności Bożej. Na uroczystości delegacja pracowników składała pod ołtarzem kosze z darami, a wiceprezes firmy (działacz PiS) wyraził nadzieję, że na drodze spółki nie zabraknie „tego boskiego bożego prądu”.

*

Pod gmachem parlamentu na Wiejskiej różne środowiska katolików świeckich organizują często modlitwy „w intencji Ojczyzny”. Tylko w minionym tygodniu odbyła się tam barwna manifestacja zorganizowana przez Rycerstwo Chrystusa Króla. To oni jako pierwsi domagali się intronizacji Chrystusa na króla Polski i dopięli swego. Tym razem chcieli przekazać marszałkowi Sejmu obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Apelują, by powiesić go na frontalnej ścianie w sali obrad Sejmu.

*

Pod koniec kwietnia Anna Kamińska była żona byłego już posła PiS Mariusza Antoniego Kamińskiego zapowiedziała zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającej „zaostrzony reżim moralny w parlamencie”. Nowe prawo miałoby m.in. pozwalać na stawianie przed Trybunałem Stanu niewiernych polityków. Z możliwości zasiadania przy Wiejskiej wykluczeni byliby też kawalerowie puttygen download , choć nie wszyscy. Dla Jarosława Kaczyńskiego była żona posła PiS zrobiłaby wyjątek. – Jest mężem stanu, wprowadza dobą zmianę – uzasadniała. Ale zbiórka podpisów to nie wszystko. Anna Kamińska postanowiła utworzyć nowy ruch o nazwie „Polska Parafialna”, ktory zamierza wystartować w najbliższych wyborach.

*

Prawicowy publicysta Filip Memches zgłosił w magazynie „Plus Minus” postulat ustanowienia w Polsce „katolickiej republiki wyznaniowej”. I choć miała być to dziennikarska prowokacja Vigilix sign in , to jego pomysł wcale nie jest taki nierealny, jak się wydaje.  Już dziś bowiem żyjemy w państwie półwyznaniowym. Konstytucyjna zasada rozdziału kościoła i państwa jest stale kwestionowana i to zarówno przez różne uzurpacje ze strony KK, jak przede wszystkim przez świeckich polityków, którzy zabiegają o względy kleru. Przy czym nie chodzi im wcale o przywiązanie do wartości chrześcijańskich xl.html , ale o polityczne wyrachowanie.  Politycy bowiem – nie bez racji – zakładają, że KK pomaga wygrywać wybory.

Czyżby tego fałszu i hipokryzji nie dostrzegali hierarchowie kościelni? Czy Kościół zaprzedał głoszenie Dobrej Nowiny za popieranie tak zwanej „dobrej zmiany”?

Gdzie jest sacrum, a gdzie profanum?

Zbigniew Noska

One Reply to “Gdzie sacrum, a gdzie profanum?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *