Zapomniana data

Zapomniana data

Wolne wybory, okrągły stół i rozmowy w Magdalence – te trzy wydarzenia do dziś budzą emocje Polaków. Kilka dni temu obchodziliśmy 28 rocznicę tzw. „wyborów kontraktowych”. Zanim do nich doszło opozycyjna solidarnościowa i władze PRL zasiadły do obrad przy Okrągłym Stole. W ich cieniu odbywały się rozmowy w Magdalence. Ocena tych rozmów i ich nieformalny charakter do dziś budzą kontrowersje. Część osób uważa nawet Puttygen download for windows xp , że w Magdalence doszło do zdrady, która wpłynęła na losy Polski. W negatywnych ocenach przodują zwolennicy PiS, zapominając często, że w Magdalence brał udział Lech Kaczyński phone 8582562535 , nie stroniąc… od kieliszka wódeczki z Kiszczakiem.

Należę do pokolenia, które przeżywało tamte wydarzenia. Z 4 czerwca pamiętam najbardziej to poczucie, że dzieje się coś bardzo ważnego, co może być zapisane na kartach historii. I sprawdziło się – w ową niedzielę skończył się PRL. Potem już wydarzenia potoczyły się szybko i to nie tylko u nas. Rozpadło się imperium radzieckie. Polska i inne kraje tak zwanego bloku socjalistycznego odzyskały niepodległość. Rozpoczął się proces transformacji społecznej – przejścia od realnego socjalizmu do kapitalizmu. Trwała wielka rewolucja bez rozlewu krwi.

*

Obecna ekipa rządząca nie lubi tej daty. PiS stara się jej nie zauważać. Nie odbyły się żadne państwowe obchody. 4 czerwca prezydent Andrzej Duda pojechał na „Spotkanie z Błogosławionym” w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą office.html , a premier Beata Szydło bawiła się na odpuście w Skoczowie. Powstaje więc pytanie: Skąd ta niechęć?

W wielu aspektach obecna polska rzeczywistość zaczyna przypominać praktyki rodem z PRL, a więc z tego systemu, który Polacy odrzucili 4 czerwca 1989 roku. Demontaż ustroju demokratycznego opartego na zasadzie trójpodziału władzy, z uporem wdrażana reforma systemu edukacyjnego podporządkowana przesłankom ideologicznym, całkowite zagarnięcie mediów publicznych puttygen download , cenzura i listy proskrypcyjne w kulturze – wszystko to dowodzi, że rację mają ci, którzy nazywają „dobrą zmianę” PRLem bis.

Nie byłoby czerwcowych wyborów w 1989 roku, gdyby nie legalizacja związku „Solidarność”. Teraz mamy tak samo nazywający się związek, który stoi bezkrytycznie po rządowej stronie z zapałem znacznie większym od tego, z jakim ówczesna Centralna Rada Związków Zawodowych stawała po stronie władzy PZPR. System partyjnej nomenklatury w PRL odrodził się teraz w  zdegenerowanej formie kadrowych decyzji opartych na grze wpływów pisowskich bonzów i lokalnych partyjnych kacyków. Stąd zaskakujące awanse różnych „pisiewiczów – misiewiczów”. Biernych, miernych ale wiernych.

Nie dziwi więc, że prezydencka para i pani premier starają się nie przypominać o rzeczach, które mogą się jakoś niewłaściwie skojarzyć.

*

Jarosława Kaczyńskiego, który zarządza swoimi marionetkami, nie obchodzi rocznica 4 czerwca 1989 roku, bo wówczas nic nie znaczył. Został wyciągnięty z kapelusza przez Lecha Wałęsę nieco później. Dla niego 4 czerwca to „nocna zmiana” w 1992 roku, gdy premierem przestał być Jan Olszewski (którego wtedy zwalczał) Aloha enterprise login nordstrom , człowiek zasłużony, ale polityczna niedojda, która dała się wmanewrować Antoniemu Macierewiczowi w „teczkową wojnę”. To wówczas miało dojść do puczu, Macierewicz chciał wyprowadzić wojska z koszar, ale nie udało się.

Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Wszak po to tworzone są Wojska Obrony Terytorialnej, by użyć je w razie przegranych wyborów.

*

Dzień 4 czerwca, został w 2013 roku ustanowionym Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Trudno się dziwić, że „kaczyści” nie uznają tej daty, bo wolność i prawa obywatelskie są dla nich tak samo nieważne jak prawo i sprawiedliwość w nazwie ich partii.

Zbigniew Noska08

4 Replies to “Zapomniana data”

  1. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally memorable opportunity to read articles and blog posts from this blog. It is often very fantastic and as well , full of a great time for me personally and my office fellow workers to search the blog a minimum of three times in one week to see the new stuff you will have. And definitely, I am actually fulfilled with your magnificent strategies you serve. Some two areas on this page are in reality the simplest I’ve had.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *