ZUS wysyła listy. Przyszli emeryci w szoku!

Jak podaje „Super Express” wielu Polaków mocno się zdziwiło, gdy otworzyło koperty z listem od ZUS-u. Okazuje się, że prognozowane przez ZUS ich emerytury mają być niższe niż rok temu. To konsekwencja obniżenia wieku emerytalnego do 60 i 65 lat.

Obniżka prognozowanych przez ZUS emerytur jest niezwykle dotkliwa zwłaszcza dla kobiet. Przyczyna jest bardzo prosta, ZUS zakładał, że kobiety będą pracować i płacić składki do 67 roku życia, i dopiero potem zaczną pobierać świadczenia. Jednak po zmianie wieku emerytalnego dla kobiet do 60 roku życia jest duży problem. Kobiety składki będą płacić aż o siedem lat mniej, eksperci ostrzegali, że nie ma innej możliwości i to musi odbić się na wysokości tego świadczenia.

„Super Express” przedstawił przykładowe wyliczenia emerytury dla 42-letniej kobiety, która zarabia prawie 4 tys. zł brutto. Rok temu, przed obniżeniem wieku emerytalnego, na jej koncie i subkoncie w ZUS było odłożone ponad 156 tys. zł składek. Prognozowana emerytura – 1655 zł. Teraz na koncie i subkoncie w ZUS jest już 178 tys. zł, ale prognozowana emerytura to już tylko 1167 zł. Mniej aż o 488 zł niż rok temu.

Inaczej sprawa ma się, jeżeli chodzi o mężczyzn. W ich przypadku obniżenie wieku emerytalnego to tylko 2 lata, a nie 7 lat, jak w przypadku kobiet nie powoduje aż tak widocznych spadków ewentualnych świadczeń. „Super Express” podaje przykład 52-letniego mężczyzny, który zarabia ok. 2,5 tys. zł brutto, prognozowana emerytura w tym roku jest niższa zaledwie o 30 zł niż rok wcześniej.
Co zrobić w tej sytuacji? Jakie rady dają eksperci, by Polacy na emeryturze jako tako mogli przeżyć? Najprościej – oszczędzać już teraz. Odkładać na stare lata, jak mówili nasi dziadkowie.

Polacy mogą też radzić sobie inaczej, wykorzystując możliwości, jakie daje prawo. Przepisy nie zabraniają jednoczesnego pobierania emerytury i kontynuowania pracy. Opłaca się więc zrezygnować z dotychczasowej pracy choćby na jeden dzień (jeśli skończyło się odpowiednią liczbę lat), złożyć wniosek o emeryturę i ponownie zatrudnić.” Rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego to świadczenie wyższe o 8-10% proc.

[Źródło: wp.pl/se.pl/wolnosc24.pl]

(ZN)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *